De Facto е инициатива на Националния учебен център в София, която през 2018-та година получава двугодишна подкрепа от програма Еразъм+ и е реализирана успешно.
De Facto адресира проблемите на мис- и дезинформацията и най-вече техният ефект върху системите на образованието и обучението в Европа. Разработката се основава на солидна научна основа от приложното поле на невронауката, когнтитивната наука и когнитивната лингвистика.
Базовата разработка, изпълнена в рамките на проекта, представлява прагматична метарамка с придружаващ набор от инструменти и ресурси. Моделът позволява със сравнително кратка намеса да се постигне:
- разбиране на когнитивните процеси, участващи във възприемането на информация;
- разбиране на механизма и ролята на тези процеси в случаите на подвеждаща или заблуждаваща информация;
- устойчива промяна на поведението и навиците при работа с информация;
- защита от дезинформация и манипулации;
- повлияване на поведението и повишаване на информираността не само на конкретните участници в обучения и информационни беседи, но и на тяхната непосредствена мрежа от близки контакти.
На тази основа могат да бъдат разработвани надграждащи модули, отчитащи националната или регионална специфика, възрастта на целевата група, професионалната роля, както и конкретни медии, формиращи информационната среда.
Сдружение "Образователна мрежа" има позволението на организацията, водеща и отговорна за модела De Facto и неговото устойчиво развитие. Договорката ни с Националния учебен център позволява не само пълен достъп до вече разработените ресурси, но и методическа подкрепа за иницитиви за надграждане и специфично прицелване в таргет групите, които представляват интерес за Сдружението:
- учители и преподаватели;
- общественици и лидери на общественото мнение;
- представители на НПО;
- ученици и студенти.